A ’90-es évek elején a világon mindössze néhány liter csökkentett deutériumtartalmú vizet használtak fel évente, elsősorban kémiai vizsgálatok céljára. Napjainkra az éves DDW igény 3 000-4 000 tonnára emelkedett, a gyors növekedést dr. Somlyai Gábor magyar rákkutató úttörő munkája indította el. A biológus 25 éve, a világon elsőként kezdte vizsgálni a természetben megtalálható nehézhidrogén, a deutérium élettani szerepét, jelentőségét a sejtosztódás szabályozásában, és igazolta a deutériummegvonás daganatellenes hatását. A hagyományos eljárások magas energiaigénye miatt a DDW előállításának költsége jelenleg igen magas, az új technológiai megoldással olcsóbb és nagyobb hatékonyságú gyártás valósítható meg a jövőben.
A HYD Kft. 1999-ben sikeresen törzskönyveztette a világ első deutériummegvonás elvén alapuló daganatellenes készítményét állatgyógyászati célra, emellett humán klinikai vizsgálatokban is tesztelte az eljárás hatékonyságát. Az elmúlt években vezető külföldi egyetemek kutatói is bekapcsolódtak a tudományos munkába, vizsgálva a deutériumszint összefüggését például a depresszióra való hajlammal és a hosszú távú memóriával, de a figyelem középpontjában változatlanul a daganatos megbetegedések és az anyagcsere-betegségek állnak.
Az előkészített humán klinikai vizsgálat lefolytatására a HYD Pharma Zrt., a HYD Kft. anyacége együttműködési megállapodást írt alá a FuturAqua Nyrt.-vel. A megállapodás értelmében a FuturAqua finanszírozza a klinikai vizsgálat költségeit, sikeres lefolytatása esetén a klinikai vizsgálat eredményeit közösen hasznosítja a HYD Pharma Zrt.-vel. Az előrejelzések szerint 2020-ra a vizsgált betegkör éves gyógyszerköltsége eléri a 2,2 milliárd dollárt.
A jövőben várhatóan tovább nő az igény a természetesnél alacsonyabb deutériumtartalmú vízre; a tudományos világ egyre nagyobb érdeklődést mutat a téma iránt, és a társadalom részéről isfokozott elvárás jelentkezik hatékony és kevésbé ártalmas terápiás eljárások iránt.