Az országban elsőként ebben a kórházban alkalmazzák a laborvizsgálatoknál a páciensek adatainak teljesen automatizált azonosítását - idézték a közleményben Bodnár Attilát, az intézmény főigazgatóját.
A fejlesztés abban áll, hogy a mintavételi csövek gyári vonalkódjával összekapcsolt betegazonosító biztosítja a minták megfelelő hozzárendelését a pácienshez a vérvétel pillanatától a laboratóriumi lelet elkészültéig. Emberi kéz csak a mintavételt végzi. Ezzel az automatizálással a biztonságos betegminta-azonosítás feltételei adottak, kizárt a mintavételi csövekre történő kézírásból fakadó tévedések, minta- vagy betegcserék lehetősége.
A fejlesztő cég rendszercsomagjának része a mintavételi csövek egyedi azonosítóval jelölése. Ez a kód a gyártás időpontjától a minta megsemmisítéséig lehetővé teszi az azonosítást, továbbá a gyártó garanciát vállal arra, hogy 30 éven belül nem tud előfordulni azonos tíz karaktert tartalmazó kód. A rendszer megfelel az adatvédelmi előírásoknak is - olvasható a közleményben.
Az informatikai rendszer az előre rögzített vizsgálatkérések alapján a vérvételt végző szakdolgozó számára meghatározza, milyen típusú és hány mintavételi cső szükséges a kért vizsgálatok elvégzéséhez, minimalizálja a mintavételi csövek összekeveredésének kockázatát.
Hozzátették: az esetleges betegcsere azonnal kiszűrhető a laborban, ha az online érkező páciensnév és a vonalkód-leolvasóval kapott név nem azonos.
(Forrás:gyogyszerszektor.hu;mti/Fotó:divany.hu)